Główny Praktyczne Porady 5 kroków ciągłego doskonalenia w celu optymalizacji procesu

Opublikowane W Praktyczne Porady

7 min read · 30 days ago

Share 

5 kroków ciągłego doskonalenia w celu optymalizacji procesu

5 kroków ciągłego doskonalenia w celu optymalizacji procesuOliver Peterson 6 lipca 2022 r. Operacje biznesowe

Ciągłe doskonalenie bez gromadzenia danych jest jak jazda po kraju bez znaków i mapy.

Gromadzenie danych jest niezbędne do wprowadzania ulepszeń, ponieważ bez nich nie ma prawdziwego dowodu na istnienie jakiegokolwiek problemu.

Dlaczego wprowadzasz ulepszenia? Czy to naprawdę jest problem, czy po prostu jesteś zniekształcony przez obecną frustrację?

Tak, twoja frustracja może dać ci wskazówki, co jest źródłem problemu, ale poleganie wyłącznie na swoich uczuciach nie przyniesie dokładnych wyników na dłuższą metę.

W tym przypadku pomocne może być gromadzenie danych. Naszą funkcję analityczną można wykorzystać do uzyskania obiektywnego, bezstronnego obrazu bieżącego stanu dowolnego procesu i pomóc wskazać potencjalne obszary, które można ulepszyć.

Zacznijmy więc od omówienia naszych 5 etapów ciągłego doskonalenia w celu optymalizacji procesów:

Krok 1: Zidentyfikuj proces, który należy ulepszyć

Żaden proces nie jest doskonały, ale są takie, które mogą stale powodować problemy. Od tego powinieneś zacząć.

Zanotuj proces, który najczęściej marnuje czas i zasoby Ciebie i Twojego zespołu.

Następnie musisz w pełni zrozumieć ten proces, odpowiadając na następujące pytania:

  • Jaki jest cel procesu?
  • Kiedy się zaczyna i kończy?
  • Jakie są poszczególne działania w ramach procesu?
  • Jakie działy/pracownicy są zaangażowani?
  • Jakie informacje są przenoszone pomiędzy krokami?

Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc uwydatnić wszystkie elementy składające się na proces i wyjaśnić, w jaki sposób najlepiej podejść do jego optymalizacji, zaczynając od konkretnych celów, które proces ten stara się osiągnąć.

Dlaczego warto dokumentować swoje procesy

Zanim przejdziemy dalej, ważne jest, aby zadać sobie pytanie: Jak dobra jest moja dokumentacja procesu?

Możesz wiedzieć, które procesy wymagają aktualizacji, ale jeśli nie masz jasnej dokumentacji procesu, ciągłe doskonalenie jest w zasadzie niemożliwe.

map sharepoint drive

Ciągłe doskonalenie działa tylko wtedy, gdy możesz sprawdzić, jak coś działało wcześniej i porównać to z wprowadzonymi zmianami. Posiadanie jasno napisanej i dostępnej dokumentacji procesu jest najlepszym sposobem na ułatwienie ciągłego doskonalenia.

Krok 2: Oceń skuteczność i określ ulepszenia

Teraz, gdy masz już zaplanowany proces, nadszedł czas, aby ocenić jego skuteczność i określić, jakie ulepszenia będą najbardziej optymalne.

Zacznij od zarejestrowania mocnych i słabych stron procesu. Pomoże Ci to zrozumieć, co działa, a co nie, i gdzie można wprowadzić ulepszenia.

Może się okazać, że niektóre zadania w ogóle nie są konieczne, aby osiągnąć ostateczny cel. Jeśli natkniesz się na coś takiego, rozważ połączenie niektórych z tych zadań lub nawet całkowite ich pozbycie się. Zawsze lepiej jest mieć proces, który jest zwięzły i na temat, niż proces, który może być zbyt skomplikowany lub niejasny pod względem tego, co próbuje osiągnąć.

Krok 3: Wdróż ulepszenia procesów

Jeśli masz dobrze udokumentowany proces lub jeszcze lepiej, używasz oprogramowania do zarządzania procesami, to zadanie powinno być tak proste, jak przejście przez proces krok po kroku i wprowadzanie zmian w trakcie.

Najlepszą praktyką ciągłego doskonalenia jest iteracja nowych wersji procesu za każdym razem, gdy wprowadzasz zmiany. Pomaga to zapobiegać psuciu się elementów i ułatwia śledzenie i porównywanie danych pomiędzy różnymi wersjami procesu, dzięki czemu można dokładnie określić, czy zmiany są rzeczywiście ulepszeniami.

Kolejną wskazówką jest prowadzenie prostego dziennika wszelkich zmian wprowadzanych w każdej iteracji, dzięki czemu łatwiej jest dzielić się wiedzą i mieć pewność, że wszyscy rozumieją, jakie zmiany zostały wprowadzone, przez kogo i kiedy.

Krok 4: Przetestuj i śledź zaktualizowany proces

Testowanie jest ważne, przede wszystkim po to, aby upewnić się, że niczego nie zepsułeś. Przeprowadź proces, najlepiej w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistych, i upewnij się, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami.

Zastanów się nad ostatecznym celem procesu – czy nadal jest on osiągany?

Po ustaleniu, że ulepszenia procesu są funkcjonalne, możesz rozpocząć zbieranie danych w celu oceny powodzenia wszelkich zmian.

Korzystanie z analizy ulicy procesu

Możliwość podglądu wydajności procesów, zespołu lub klientów ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, czy wprowadzone zmiany są rzeczywiście bardziej skuteczne.

Informacje takie jak postęp zadań i aktywne/zakończone przebiegi przepływu pracy mogą pomóc w zlokalizowaniu wąskich gardeł i zorientowaniu się, jak zespół reaguje na zmiany.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o funkcji Analytics Process Street.

Krok 5: Zoptymalizuj proces dzięki automatyzacji

W tym momencie w zasadzie skończyłeś. Zidentyfikowałeś i wdrożyłeś ulepszenia i powinieneś być w stanie śledzić te zmiany w czasie, aby ocenić sukces.

Jeśli jednak chcesz dołożyć wszelkich starań i maksymalnie wykorzystać oprogramowanie do zarządzania przepływem pracy, czas zastanowić się, które zadania (jeśli w ogóle) można zautomatyzować.

Po pierwsze – tak na marginesie – jeśli używasz papieru, prawie na pewno zauważysz wzrost wydajności, jeśli przejdziesz na cyfrowe zarządzanie procesami.

activate word

Jeśli chodzi o resztę, jeśli przesyłasz dane między aplikacjami (na przykład ręcznie dodajesz pliki Dropbox na Dysk Google), powinieneś sprawdzić, czy możesz wyeliminować zadania ręczne za pomocą jednej z naszych natywnych automatyzacji.

Warto także sprawdzić Zapier, Power Automate i Make.com ponieważ dostępnych jest mnóstwo automatyzacji.

Co sądzisz o naszych 5 krokach ciągłego doskonalenia? Czy masz jakieś wskazówki, które mogliśmy pominąć? Daj nam znać w komentarzach poniżej!


Zostaw Komentarz

W Tym Temacie

Trendy Na e-music

Jak wpłacić pieniądze do Etrade
Jak wpłacić pieniądze do Etrade
Dzięki temu przewodnikowi krok po kroku dowiesz się, jak łatwo i efektywnie wpłacać pieniądze do Etrade.
Jak utworzyć miarę w Power BI
Jak utworzyć miarę w Power BI
Dowiedz się, jak utworzyć miarę w Power BI i bez wysiłku usprawnić analizę danych.
Jak zrobić etykiety w programie Microsoft Word
Jak zrobić etykiety w programie Microsoft Word
Dowiedz się, jak łatwo tworzyć etykiety w programie Microsoft Word, korzystając z naszego przewodnika krok po kroku. Twórz profesjonalnie wyglądające etykiety w mgnieniu oka!
Jak wyświetlić usunięte wiadomości na Slacku
Jak wyświetlić usunięte wiadomości na Slacku
Dowiedz się, jak łatwo odzyskać usunięte wiadomości na Slacku, korzystając z naszego przewodnika krok po kroku, jak wyświetlić usunięte wiadomości na Slacku.
Jak znaleźć program Microsoft Paint w systemie Windows 10
Jak znaleźć program Microsoft Paint w systemie Windows 10
Dowiedz się, jak łatwo znaleźć program Microsoft Paint w systemie Windows 10 i uwolnić swoją kreatywność.
Jak edytować dokument Docusign po podpisaniu
Jak edytować dokument Docusign po podpisaniu
Dowiedz się, jak edytować dokument Docusign po podpisaniu i bez wysiłku wprowadzać niezbędne zmiany.
Jak korzystać z opcji Przewodnik po Carta
Jak korzystać z opcji Przewodnik po Carta
Dowiedz się, jak korzystać z opcji, korzystając z tego obszernego przewodnika po Carta, zawierającego instrukcje krok po kroku dotyczące poruszania się po procesie.
Jak zmienić PIN Microsoftu
Jak zmienić PIN Microsoftu
Dowiedz się, jak łatwo zmienić kod PIN Microsoft, korzystając z naszego przewodnika krok po kroku. Zwiększ swoje bezpieczeństwo i uzyskaj łatwy dostęp do swojego konta.
Jak kupić fundusze Fidelity Index
Jak kupić fundusze Fidelity Index
Dowiedz się, jak bez wysiłku kupować fundusze Fidelity Index i maksymalizować swój potencjał inwestycyjny, korzystając ze wskazówek i wskazówek ekspertów.
Jak ograniczyć dostęp do folderu w programie SharePoint
Jak ograniczyć dostęp do folderu w programie SharePoint
Zrozumienie SharePointSharePoint to coś więcej niż tylko aplikacja do udostępniania plików. To cały ekosystem współpracy! Dzięki niemu użytkownicy mogą tworzyć biblioteki dokumentów, listy, przepływy pracy i niestandardowe strony. Jednak przy tych wszystkich funkcjach zrozumienie platformy może być trudne. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom SharePoint. To niezawodne miejsce do przechowywania i zarządzania
Jak grupować w programie Microsoft Word
Jak grupować w programie Microsoft Word
Dowiedz się, jak bez wysiłku grupować obiekty w programie Microsoft Word. Popraw organizację i formatowanie dokumentów dzięki temu przewodnikowi krok po kroku.
Jak otworzyć plik MDB bez programu Microsoft Access
Jak otworzyć plik MDB bez programu Microsoft Access
Dowiedz się, jak otwierać pliki MDB bez programu Microsoft Access. Łatwy dostęp do plików MDB i przeglądanie ich dzięki naszemu przewodnikowi krok po kroku.